Niklas65
Hej!
Har massor av rotskott från mitt päronträd. Hur kan man motverka dessa rotskott? Har precis nu grävt upp runtomkring för att rensa bort rötter för att sedan lägga ny jord och gödsla. Rätt? Fel?

~Niklas
Cilla
Rotskotten kommer från roten till päronträdet och om man gräver upp de som sticker upp under kronan är det lätt att man skadar moderträdets rötter. Bättre är att klippa ned dem. Gör man det någon gång med sekatör eller häcksax brukar det gå att klippa med gräsklipparen resten av sommaren. De rotskott som kommer utanför kronan kommer från rötter som är tunnare och lättare för trädet att reparera. dessa kan du gräva upp och göra egna päronträd av, eller helt enkelt sätta ut någonstans.

Päronträd som beskärs hårt, är mycket gamla, har kraftiga stamskador eller ihåliga krongrenar efter stora snitt brukar svara med fler rotskott. Men ibland gör välmåande päronträd det också. Det är på grund av att grunstammen är starkare än sorten.

Ny jord kan vara bra men i första hand för moderträdet, och det minskar inte rotskottsbildningen. Gödsel behöver nästan inga av våra fruktträd, de får för mycket kväve ändå i våra trädgårdsjordar.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon