SolveigGavik
27-08-2003, 14:26
Svarta vinbärsbuskarna är förväxta och stora. Är det rätt tid nu i höst att beskära och klippa dessa?
Solveig Gavik
Vårvintern är bästa tiden för alla vinbär. Alla vinbärsbuskar kan bli stora och frodiga - om man har tur. Tecken på att vinbär behöver beskäras är att många grenar börjar bli mycket gamla, böjer sig ned och blir svarta och magra, ger få bär och att nya, ljusa skott inte skjuter upp i busken.
Svarta vinbär börjar ge bär på 2-3årsved, så i dem kan man gallra hårdare utan att behöva vänta så länge på grenar som ger bär. Skär ned de äldsta grenarna ända ned till marken, och skär bort äldsta och magraste grenarna i grenklyka. I en stor, obeskuren buske kanske man tar 10 grenar ett år.
Röda vinbär börjar ge bät på 3-5årsved så vill man ha bär gallrar man mycket lättare. Normalt är att man tar en eller ett par-tre grenar per år på samma sätt som med svarta vinbär.
Lämnar man tappar, dvs grenstumpar, i buskarna efter beskärning kan det bli inkörsportar för allehanda angrepp som man inte vill ha i buskarna.