rosita
Är det någon som kan se vad detta är för djur som jag hittade i trädgården? Hoppas det går att se, trots en dålig fotograf... blush.gif

[attachment=20360:nytto__e...djur_001.jpg][attachment=20361:nytto__e...djur_002.
jpg][attachment=20362:nytto__e...djur_003.jpg][attachment=20363:nytto__e...djur_
004.jpg]
Åsa, mälardalen zon 2
Lite svårt att se när man inte kan kolla antalet fötter mm. Den sista tycker jag dock påminner om en makaonfjärilslarv i teckningen och den kan hittas på dill.
rosita
Tack, snälla Åsa! Nu har jag kollat på bilder av makaonfjärilslarver och det ser ut som den. Den gör väl ingen skada?
Åsa, mälardalen zon 2
Den tuggar ju lite på dillen men är det bara någon/några larver kan de få vara kvar, det lär finnas massor av dill kvar, det är mest fjärilssorter som lägger massor av ägg på samma planta som är problem och måste bekämpas. Många fjärilar har ju minskat i antal under senare år så man kan ju spara de som inte förekommer i stor mängd på plantorna då brukar de inte göra så stor skada.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon