Belunn
Hej

Jag har fått några brunaktiga fläckar på mina tomatplantor, se bifogad bild. Är detta bladmögelsvamp? Tomatplantorna står i kruka i ett uterum där det kan bli ganska varmt och fuktigt följt av kallare på natten.

Vad bör man göra åt detta? som det är nu tar jag bort alla angripna blad men det kommer igen. Fläckarna kommer främst på de nedre bladen. Det är också färdiga tomater på plantrna och dessa smakar bra så jag vill helst inte kasta hela plantan.

[attachment=20498:DSCN9361.JPG]
Åsa, mälardalen zon 2
Det är inte potatisbladmögel el. dyl. såna där prickar brukar komma på de äldre bladen det brukar inte vara något att bry sig om och du kan äta tomaterna. Äldre blad blir utslitna och växten suger ut näringen ur dem när de gör sig redo att göra sig av med dem. De äldre bladen kan då börja se fula ut, drabbas av någon nedbrytar vamp el. dyl men detta är ett naturligt förlopp, man brukar plocka bort de äldsta = nedersta bladen när de blir fula.
Belunn
Vad skönt! Tack så mycket!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon