|
Fru Frö
28-08-2003, 10:11
Hej Undrar hur länge änglatrumpeter kan stå kvar ute? Bor i norra Sthlm och är rätt svalt mot kvällen. De har böörja se lite "höst trista" ut, tappat blad och gulnat en del. Hur ska de skötas under vintern sen? MVH
MadeleineB
28-08-2003, 10:16
Jag undrade just detsamma, har aldrig haft änglatrumpeter förr, men skaffade när jag flyttade hit ner till Skåne. Första säsongen alltså, och här ser man dem i full prakt ute på många ställen. Men kanske tar folk in dem på nätterna? Mina ser fina ut än så länge, men jag börjar så smått fundera på att ta in dem över natten.
Någon kunnig som kan svara, både när det gäller Stockholm och Skåne (Österlen)???
Tack på förhand MadeleineB
Hej jag har haft mina stora änglar ute ända till november. Jag klipper sen ner dom och kastar ner dem i vår cykelkällare. Tar upp dem i trappuppgången i feb-mars och när jag ser lite grönt börjar jag vattna, detta har gått bra i flera år.
kerstin z5-6
28-08-2003, 19:13
Varken skåne eller stockholm ..men Änglar tål inga minusgrader .. övervintras antigen mycket svalt mörkt o frostfritt, går att klippa in en hel del innan särskilt hos er där säsongen är lång ..) Eller- i svalt bostadsrum . Låg bevattning under vintern bara så mycket att stammarna inte skrumpnar o torkar in . tas fram och drivs igen på våren med ev ytterligare nedskärning , ny jord vatten o näring ..
Fru Frö
28-08-2003, 20:28
Vad menas med att "klippa in"  , är det alla blad som skall väck, eller ännu mer?  Jag har toppat mina allt eftersom hela sommaren.......  De är små bägge två, den ena köpte jag som stickling i våras och den andra hade plantskolan själva övervintrat när jag köpte den....
kerstin z5-6
28-08-2003, 21:36
jag menar -om dörrhålet är 2 meter högt och ängeln tre så måste man klippa så man får in den  De kan bli jääätte stora på en sommar .. Toppa ,,,hmm inget jag rek -de delar sig själva och toppar man tar man bort blomanlagen .. Bättre då att beskära alla grenar till en snygg växtform tidig vår innan de sätter igång igen :9 Hälsar
Fru Frö
29-08-2003, 19:36
Nja, så stora har mina inte hunnit blivit liksom.... Jasså- inte toppa säger du..... det sa de på plantskolan. Men jag tror dej, för inte en blomma har jag sett, men jag trodde att det var så de första året.... Då ser jag fram emot blommor nästa sommar !! Så ta in krakarna innan frosten kommer, klipp ner, vattna sparsamt under "vilan", och till våren - vattna mer, ny jord + näring och beskär igen -  var det rätt så? Jo....  krukans storlek - begränsar den storlekan på växten....?
kerstin z5-6
29-08-2003, 22:42
En del påstår att de ska ha trånga krukor för att blomma ?? Mina står i de största plastkrukor jag hittat ..minst 50 liter o blommar alltid som attan .. dessutom är de i trädstorlek efter tre år .. så inte vet jag ,  men min metod verkar fungera En annan sak jag märkt är att när grenarna delar sig i ett V - är det dags för knoppsättning snart .. Så klipp inte bort alla sådana V -om du förstår hur jag menar .. så får du säkert blommor på den nästa år
Fru Frö
31-08-2003, 08:09
Jag fattar det där med V.et  . En av mina änglar ser ut så, det har helt olika växtsätt mina två. Den som delar sig sådär köpte jag som stickling i våras och den har växt om den andra som jag köpte som lite större  . Men nu är det väl sent att hoppas på blommor va....??
kerstin z5-6
31-08-2003, 11:44
Vissa år har jag haft Änglar som blommat inne med enstaka blommor på de i övrigt helt kala grenarna  En underlig syn
Veganvarg
31-08-2003, 11:46
Måste Änglatrumpteten ha tillgång till ljus undervintervilan, eller kan man ha den i ett mörkt förråd? mvh /Ylva
kerstin z5-6
31-08-2003, 13:42
Mörkt går bara fint om du har + 10 grader eller lägre dock ej frysgrader :9
Hej, Jag är också en Stockholmare i skåne som köpte änglatrumpetsticklingar förra sommaren. Då var de ca 25 cm bara, nu andra sommaren är de 150 cm och blommar som bara den !
Här i Skåne har vi inte såna frostnätter på än ett tag, tar också in mina runt okt-nov sådär. Jag klipper ner dom till bara 35 cm redan då, dom börjar växa så tidigt på året här nere... Planterar om dom i februari och göder dom massor med organiskt chrysan, har hört att änglatrumpeter vill bli övergödda och ha stora krukor. Verkar stämma mina blommar i massor fortfarande !
Jag låter dom övervintra på en ljus sval glasveranda, verkar också funka bra. Toppa dom ska man absolut inte göra har jag fått höra !
Här på Sofieros Trådgårdsfest för en vecka sedan fanns det en enorm mörklila änglatrumpet, det är min nya "att ha" dröm ! Är det någon som har en sådan över möjligtvis ?
Lycka till !
Adri-Anne
06-09-2003, 09:31
Mina änglar har fåt massor av runda hål i bladen. Har tittat och tittat men hittar inga djur. Någon som vet?
Problemet med för stora krukor är lättlöst, när ängeln fyllt krukan med röter skär hål i sidorna och plantera i en stor kruka, till hösten lyft upp och skär bort röterna som sticker ur den mindre krukan och flyta in den, funkar jättebra och innebär att jag kan ha den i en jättekruka på sommaren
Almdalen
08-09-2003, 20:05
CITAT (Adri-Anne @ 06-09-2003, 10:31) Mina änglar har fåt massor av runda hål i bladen. Har tittat och tittat men hittar inga djur. Någon som vet? Tvestjärtar eller gröna larver brukar kalasa på änglar, kanske är det någon av dem som varit framme?? Tvestjärtarna kan vara svåra att hitta.
Adri-Anne
09-09-2003, 09:25
Tvestjärtar och gröna larver... Hmm Undrar varför dom är osynliga. Tack för svar Pema.
annchapanncha
10-09-2003, 08:41
Jag har haft min Änglatrumpet i fyra fem år utan att den har blommat. Köpt på postorder, vilket gjort att jag INTE gillar postorder, bl.a.
I alla fall har den aldrig blommat, och förra året gjorde jag slag i saken och klippte ner den av bara attan, då dog den....trodde jag, men se det kom rotskott, som växer......utan att blomma.
Men nu har jag gödslat, MYCKET, inga blommor, och vattanat, MYCKET, inga blommor, så nu har jag hotat med komposten nästa år om inget händer.
Så nu skall vi se nästa år.
Jag har mina tvivel om att det är en änglatrumpet, bara för att det såg ut så på bilden,,,,,hmh
Ja ja vi får se nästa år..........det sista innan komposten kanske.
Hälsningar Annchapanncha
CITAT Problemet med för stora krukor är lättlöst,... Vilken jättebra idé!  Tack, tack! Mina tre pytteskott från odla.nu har jag bara låtit växa hela sommaren, och nu blommar de!  Se bild i mitt inlägg ovan. CITAT Jag har haft min Änglatrumpet i fyra fem år utan att den har blommat. Min mor har två sorters änlatrumpeter. Den ena tar evigheter på sig att blomma, ibland hinner den inte för att det blir höst för fort i det här landet. Det tror jag är anledningen. Verkar som om den behöver massor med värme under lång tid för att få till det....
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|