Sussie F-Flower
Jag har två änglatrumpeter (mina första...) varav den största skjutit väldigt många skott.

Båda har vuxit väldigt klent under våren, den lilla är väl nästan en halvmeter hög medan dem stora är 60-70 cm hög. Bladen är ordentligt stora på den större ängeln. Jag hade sett fram emot att de i alla fall skulle ha passerat 1m höjd vid den här tidpunkten...

Båda står i 35-40 liters urnor och är planterade i 50% Halvbrunnen koskit + 50% koskit på påse sedan den 1/6. Står på altanen under tak i syd+västligt läge.

Fråga 1: Jag vill inte ha några förgreningar så här långt ner på stammen utan jag vill ha en högre stam med en stor "krona" av blommor och blad.
Vågar jag ta bort, efs det är så många, nästan alla skott nere på stammen eller är det risk att skärskadorna blir för många på för litet avstånd? Stammen har börjat blivit vedartad den nedersta decimetern.

Fråga 2: Jorden/skiten har sjunkit ihop rätt så mycket. Kan jag bara fylla på jord även om den hamnar upp med stammen på änglarna eller måste jag lyfta upp klumpen och lägga jorden underst?

Jo, en fråga till... Är bladen känsliga för regn? Tänkte om det är ok att duscha dom när jag går runt med slangen?

Tacksam för svar!
Mvh/ Sussie.
Gillan
Fråga 1. Du kan ta bort skotten utan att Ängeln får några men.

Fråga 2. Du kan fylla på med mer jord.

Fråga 3. Regn tål den. Den mår till och med bra med tanke på eventuella "kryp" om du duschar den med vattenslangen. Däremot är den lite känsligare för blåst/stark vind.

Lycka till!/ från den där som älskar Änglar, men inte har nåt alls att skryta med i år blush.gif ....................men nästa år är jag tillbaka på banan igen yahoo.gif


stavfel är klart blush.gif
Sussie F-Flower
Tack Gillan! thanks.gif

Då ska jag fixa med det under dagen!

Vad har hänt med dina i år då?
Småkryp?
Gillan
CITAT (Sussie F-Flower @ 06-07-2008, 08:55) *
Tack Gillan! thanks.gif

Då ska jag fixa med det under dagen!

Vad har hänt med dina i år då?
Småkryp?



Nej, inga småkryp, men jag gjorde misstaget att ställa ut dem i växthuset i mitten på mars. Värmefläkten var på, men den klarade inte av att det blev 15 minusgrader ute whistling.gif . Nåja, det som sker det sker och man gör förhoppningsvis inte om samma misstag igen giggle.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon