Vi började i den omgjorda delen av rosariet där rosorna var ganska småväxta än så länge. Det gjorde det svårt att bedöma växtsätt. Där föll jag för Mrs John Laing som var både vacker och doftade gott.
Det var roligare att titta i den delen av rosariet som var mer uppväxt. Där fanns både äldre och nyare rosor, och det var trevligt att de var samplanterade med andra växter i viss mån, vilket gav goda idéer. Therese Bugnet bildade en imponerande och välväxt buske:
[attachment=20770:Therese_Bugnet.jpg]
Riktigt bedårande var lilla Bassino, som knappt såg ut som en ros, utan mer som en härlig färgklick i stil med en solvända eller en näva:
[attachment=20771:Bassino.jpg]
Även den ljusrosa Marie-Jeanne var väldigt fin bland de lägre sorterna, men jag fick ingen bra bild på den. Och klättraren Thor var så maffig att vi nästan svimmade med sin röda, fyllda blommor, liksom Isabella Rosellini, med sällsynt vacker, röd färg. Tyvärr inga bilder på dem heller.
Jag gjorde en lång lista över fina rosor som doftade gott, med 36 rosor på. Jag får väl sålla utifrån den.
På Bosjökloster fanns ett fint exemplar av Compassion, som jag länge velat se:
[attachment=20838:Compassion.jpg]
Bosjökloster hade satsa på att plantera större grupper av en sort, och de hade många Austinrosor, dock såg jag inte Heritage. Jag blev mycket förtjust i Sweet Juliet, Charlotte och A Shropshire Lad. Däremot var namnskyltarna svåra att upptäcka och saknades i flera fall, vilket kändes tråkigt. Kakorna i kafét var dock jättegoda

På Flora Linnea sprang jag på en liten vacker ros som jag tyckte var alldeles bedårande, och som jag aldrig hade hört talas om. Amaretto hette den, och när jag frågade visade det sig att det var en relativt ny liten klättrare från Kordes. Eftersom blommorna både var vackra och den doftade gott kunde jag inte motstå den, jag köpte den för 75 kronor eftersom den bara hade liv i två grenar, inte tre som det bör vara. Nu står den i min största kruka eftersom jag inte riktigt klurat ut placeringen ännu (på bilden ännu inte planterad):
[attachment=20768:Amaretto.jpg]
[attachment=20769:Amaretto2.jpg]
[attachment=20840:Amaretto3.jpg]