Engelsmannen Jerome K Jerome skrev en gång en bok med namnet Tre män i en båt. En lustfikation som handlar om tre män och en hund under några veckor på Themsen. Tyvärr var det en evighet jag läste den så jag kommer inte ihåg så mycket så jag får väl läsa om den vid tillfälle. Titeln dök dock upp i huvet när jag såg nedanstående lite vådliga färd i helgen.
[attachment=20801:080704_1...i_en_båt.jpg]
Två åror men bara en årklyka och så stå i båten och paddla med en åra.

Ett tag gick färden baklänges.

Funderar på om dom verkligen fick "låna" båten. Det var några år sen den användes av några killar men sen har den legat och skräpat. Färden gick mest dit vinden ville men paddlerskan ser ut att stå säkert iaf.
[attachment=20802:080704_2...i_en_båt.jpg]
Till sist landade dom på andra sidan sjön och senare såg jag att dom fick dragassistance av några killar i en motorbåt så färden slutade troligen lyckligt.
Dagen efter var den här paddlerskan ute på en tur. Det såg mycket bättre ut.
[attachment=20803:080705_6_kanotissa.jpg]