Ingo
Jag har albarosor av sorterna Celestial och Königin von Dänemark. De blommar ungeför samtidigt och remonterar ju inte men blomningsperioden blir ändå ganska lång, eftersom alla knopparna inte slår ut på en gång utan när de första kronbladen faller finns andra knoppar redo.

Men tyvärr slår många av de senare knopparna aldrig ut utan de liksom stannar och till sist gulnar de och faller av. Jag tycker att det har blivit mer av det de sista åren och det är synd, för det är nu de börjar få riktigt många knoppar (planterades hösten 99).

De står i en buskplantering ovanför en stödmur i en solig sydvästsluttning, väldränerat och lite åt det torra hållet. En Henri Martin i samma plantering uppför sig dock inte så där.

Kan detta bero på torka? Jag har nog inte hunnit vattna så mycket som det skulle ha behövts de senaste två somrarna.
Eller kan det vara så att buskarna "struntar i" de senare blommorna för att de redan har frukter på gång? Jag tar nämligen inte bort de överblommade blommorna, det är ju så många som uppmanar en att låta dem sitta kvar så att man får nypon. Men ärligt talat, de här rossorterna får inte särskilt roliga nypon - små, smala och rätt bleka.
kerstin z5-6
En kombination tror jag- mest torka dock -mina gammeldags albor har så mycket blommor att jag aldrig hinner knäppa bort varenda vissen .. de kör på för det mesta i alla fall ..
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon