Det är lätt att ta sig runt på ön, som är 10 mil långoch 6 mil bred, med lokala bussar, det tar lite tid, men man kommer fram och det är snorbilligt.
Mauritius består av 70% Indier och resten är Fransmän, ättlingar till Afrikanska slavar och Kineser, alla är invandrade eftersom M var obefolkadnär holländarna upptäckte ön på 15-1600 talet, man mellanlandade här och fyllde på förråden på fartygen, här var den berömda Dronten en jättefågel som inte kunde flyga och den sprang nyfiket ner på stranden för att "välkomna" sjömännen, dessa var inte sena att slå ihjäl denna 20-kilosfågel som kan beskrivas somen jättekyckling, Dronten blev tyvärr snabbt utrotad.
M är världens 3:e största sockerproducent och ön är täckt av sockerrörsodlingar, den forna unika vegetationen är i princip utrotad, endemiska arter har gått förlorade och en litenspillra kan manse i Pamplemousses Botaniska trädgård, tyvärr är trädgården i dåligt skick (som det mesta om man ger sig utanför turistfällan "att bo på resort i 2-3 veckor" - man ser då aldrig verkligheten).
M är trots detta väl värt ett besök, stränderna är magiska och hela resan är oförglömlig.
Lite bilder på Pamplemousse:
Ingången

Baobab i bakgrunden

Jättenäckros

Lotusblomma

Vet ej namnet

En strand
