Full version: variegata de bologna
Hazel
Såg precis rosen på helpmefind och blev total nerkärad wub.gif som vanligt står det helt olika höjder där och på rosenposten (som har den yahoo.gif ) finns det någon här som har den underbara rosen?

http://www.helpmefind.com/plant/pics.php?l...=93039&js=0
Kajsa
Ja lyckliga dig som bor i zon 1 den är på gränsen hos mig. Hade rosen i kruka första året men där blev den för stor, har rosen i ett blåsigt läge i söder och jag har snurrat in den i vinterväv tre år pu grund av läget här. Rosen får alla de möjliga sjukdomar, rost, svartfläck, mjöldagg, beroende på vilken sommar det är.




men jag skulle bli ledsen om den dog för jag gillar randiga rosor. LÅG skriver också att den är svårodlad, min är ca 1.5 m, zon 3. Man får enstaka blommor i slutet av sommaren, en riktigt maffig ros.
Hazel
ush det låter ju inge bra thumbdown.gif har ingen lust med en "grinig" ros. Har redan bekymmer så det räcker med alla dom andra rosorna tycker jag.

Men vacker är den blush.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon