CITAT (Ingrid Zon3 @ 02-08-2008, 10:19)

"Garderobskartonger" spar oerhört mycket tid i och med att man tar allt som hänger på galge och hänger in det i de här lådorna.
Det visste jag inte att det fanns, verkar oerhört praktiskt.
CITAT (Ingrid Zon3 @ 02-08-2008, 10:19)

Flyttfirmor brukar också kunna förse en med "otryckt" tidningspapper för att packa glas och porslin.
Också värdefull information!
CITAT (Ingrid Zon3 @ 02-08-2008, 10:19)

En väninna till mig sålde i princip alla gamla möbler på blocket och köpte nya till nya bostaden. Hon hävdade att det nästan lönade sig. Så skulle jag aldrig göra men ändå, värt att tänka på.
Jag har ändå tänkt byta soffgrupp, soffbord samt köksmöbel så det kan ju vara värt att då sälja det när man flyttar och sen inte köpa nytt förrän man är framme i nya lägenheten.
CITAT (mamamaggan @ 02-08-2008, 12:09)

Vi hade både släpkärra och en hyrd liten lastbil ( fick köras med vanligt körkort ) . Vi hyrde lastbilen på den ort de skulle flytta till . Det blev mycket billigare att köra den fram och tillbaka än att hyra på ett ställe och sedan lämna den på ett annat ställe.
Jag kommer nog behöva ta hjälp av flyttfirma då jag inte har så lätt att skaffa bärhjälp.