Full version: Identifieringshjälp
HelenN
halloj i stugorna! Vad är dettta som växer i min pallkrage?
[attachment=22076:096.jpg]
Åsa, mälardalen zon 2
Ser ut att höra till kålsläktet.
HelenN
ja...men vad för sorts kål?
Preussen
ser ut som om den vill bilda huvud. skulle gissa på vitkål.
HelenN
rotade lite bland mina fröpåsar....o hittade en öppnad med blomkålsfröer. Kan det vara blomkål som jag sått......trodde jag struntat i dem eftersom de skulle försås helst.......men, men ....usch vilket dåligt minne jag har i såfall.
Knytt
Jag har fått något liknande i mitt växthus, fast jag vet att jag inte sått någon annan kål är röd broccoli, och den ser jag skillnad på tack vare de gula grenarna.

Lät två stå kvar för att se, och det enda som hände var att det kom gula blommor. Jag har dragit upp dem och slängt dem. Sen kom det flera till på andra ställen - så jag har bestämt mig för att det var ogräs.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon