Full version: Trädgårdsdrömmar
Ingo
Jag hade en mardröm i natt.

En av grannfamiljerna hade fixat till sin trädgård och var jättestolta.
Framför huset hade de med grävskopa grävt tre stora, djupa gropar. Dessa hade de fyllt med knallrosa snäckskal - och vi snackar flera kubikmeter här. Som kronan på verket hade de mitt i varje grop, ovanpå snäckskalen, placerat en två meter hög och mycket smal terrakottakruka med något slags träd i. De tyckte att det var jättefint.
Sedan råkade jag tappa min bilnyckel ner i en av groparna och fick krypa på knäna och rota efter den bland de nedrans snäckskalen.

Nu undrar jag: Är jag avundsjuk på grannen (som jag i vanliga fall tycker har kvarterets mest smakfulla trädgård) eller har jag bara tillbringat för mycket tid på detta forum? tongue.gif
Fialotta
Ha, ha...liiite
undermedvetet avis är du nog tongue.gif
ariana
kanske kanske
du känner nog om det är så
ohmy.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon