Full version: Hundtandslilja
Mattsson
Tänkte fylla ut 1 kvm stor rabatt med vita hundtandsliljor (det sitter buxbom och vintergröna där). Hur fungerar hundtandsliljor, blir det en liten tuva av en lök?

Vill ha vita hundtandsliljor och den enda postorderföretaget jag hittat som säljer dom visade sig vara ganska dyra, 68 kr styck (det kanske är normalt pris, men det blir ändå mycket pengar liksom).

Sprider dom sig?

Tacksam för svar!
Christer i Falköping
Det är fel att påstå att det blir tuvor av dem, det har i alla fall inte de jag haft blivit. Inte så mycket självsådd heller tyvärr. Någon enstaka kanske, men inte mer. Du får helt enkelt ta hand om fröerna och så i kruka för bästa resultat tror jag. Tycker nog att 68kr är ganska normalt pris.
Christer.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon