Full version: Vad heter växten?
1219
[attachment=23535:DSC03383.JPG]I år har vi fått en ny växt som slagit rot i vår kompost. Den lockar mängder med humlor som kryper in i blomgapen. Huvudstammen är vid stjälken grov som en handled. Bifogar bild på växten. Kan någon säga vad den heter.
Åsa E
Jättebalsamin tror jag.
Aqvakul
Yapp!
Betty
Japp, det är en jättebalsamin - nuke.gif varningsklockor för den: Den är invassiv, tar över hela rabatter om du flyttar in den i trädgården! Plus att den sprättar iväg sina frön hur långt som helst!
Red Top
Visst förökar den sig ohämmat, men den är väldigt lätt att rensa bort.
Själv sår jag den varje höst, så jag får den i rabatten vid köksfönstret. Tycker humlorna är ett trevligt, flitigt sällskap, när jag själv pysslar vid köksbänken. =)
mimmi 1
Jag har hört ett annat namn, nämnligen kejsar balsamin.. är det samma sak? eller finns det olika sorter?
Christer i Falköping
Väldigt lätt att rensa bort, då den är ettårig. Men mängder av plantor kommer det att bli nästa år av dess fröer. Om det är samma som Kejsarbalsamin vet jagh inte.
Christer.
Aqvakul
Aldrig hört "Kejsarbalsamin" och inte fått några träffar på Google. Det kan naturligtvis vara en lokal benämning.
mimmi 1
ja, så kan det vara..
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon