Sen väntade jag på 4 paket från olika auktioner, först så kom en daglilja som ska bli jättevacker i rosa/orange, det var en hel planta men där hade jag förväntat mig att säljaren skulle ha klippt av bladen, så den är så fin i rabatten.
Nästa paket var från Fenja här på odla, ett jättestort paket där alla växterna var väl inslagna och höll fukten, 14 välvuxna plantor var det och gjorde sig mycket bra i rabatterna.
Sen skulle det komma två doftklematisar som säljaren skrivit var 15 cm....Hmm

Den sista säljaren skickade ett mail där hon bad om ursäkt för förseningen, jag hade köpt rödbladig praktlysing, besvikelsen var stor då det kom ett vadderat kuvert med mosade blommor.....men det spelade inte så stor roll märkte jag när jag öppnade gladpacken dom var inkapslade i, det var en avklippt topp från en rödbladig praktlysing och två korta stumpar med rötter!!!!

Hur packar ni när ni skickar plantor?