Har en Glamis Castle som bott hos svärmor mot en vägg i typ zon 3-4?! (Katrineholm)
Den har klarat sig bra och vi har täckt den ordentligt på vintern, den kanske inte växt så mycket men har ändå överlevt.
Nu har jag flyttat hem den till vårt hus men har ingen rabatt vid husvägg här, så satte den vid ett staket (som är ganska glest) den har blommat endel men blivit av med nästan alla blad under sommaren, och inte alls växt nåt.
Nu funderar jag på om den kanske borde flyttas, för rabatten där den sitter är ganska dåligt dränerad, på gräsmattan intill står det ofta vatten vid mycket regn, och jag vill inte förlora den rosen.
Men i min nygrävda rosenrabatt är det ju inte direkt nåt skyddat läge, så jag vet inte om det är nåt alternativ, eller om jag helt enkelt ska sätta den i en stor kruka och sen ha den i min Lindesbergskruka (såndär frigolitkruka)
Hur känsliga är rötterna?
Kommer ju såklart täcka den ordentligt var den än hamnar, men nån annan som har den och vet hur känslig den är?
Bor i zon 2 i ett litet samhälle vid bråvikensmynning.