Full version: Möss i trädgården
Hannele
Vi var tvungna att göra oss av med katten, för sonen är allergisk.
Nu har jag sett nån liten mus mitt på dagen i trädgården,
ätandesnypon. Är dom skadliga?
Frågar jag Anticimex, kommer jag få de värsta skräckhistorierna...
KURT
Nej möss brukar inte göra någon större skada. om man tex förvarar äpplen (eller annat man skördat) utomhus (eller för den delen inomhus) så kan möss tar sig igenom papplådor. Så man kan behöva ordna bättre, säkrare förvaring.
Eivor E på Väddö
Jag vill helst inte ha möss i trädgården. På hösten söker de sig in i huset, gärna i isoleringen på vinden. De gnager på det de vill, även ellledningar, de gör gångar i isoleringen, och så föder de ungar.
Jag ger dem också skulden för avbitna och gnagda jordgubbar, och att en kiviplanta fick alla bladknoppar avätna. Jag har en fälla som de kryper in i. Sen fraktar jag den minst tre km bort ( annars hittar de tillbaka, enl anticimex) och släpper dem i skogen. Där kan de få husera.
*Felix matte*
17 december 2000 fick vi flytta in igen i vår bostad efter 5 veckors sanering.
En himla massa möss hade samlats under ett sovrumsgolv
och där hade de begått massjälvmord (Luktade Uuuuääääck!!) Jobbgubbarna fick skotta upp en hel massa.
Usch! Jag gillar inte vare sej möss eller råttor.
Skogsmössen är bland det äckligaste jag vet för de klättrar upp efter väggar och "slår sej till ro " i alla skrymslen.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon