Jag är väl i stort sett klar…..Korsgentianan väntar jag fortfarande på.
Svårt att säga om de är mogna för frökapseln är helt vit men börjar spricka upp. Inne i den ligger det i alla fall lösa ljusbruna frön. Jag tänkte ge dom denna vecka på sig i alla fall. Om det sedan är någon som vill ha av de fröna får jag väl reservera mig för grobarheten. Alpmartorn är en annan sån där luring som är svår att se om den är ”mogen”
Det tragiska är att jag absolut inte vill att det ska bli höst

.
Många av årets frösådder blommar nu och flera av ”vårblommorna” har börjat om. Jag har blommande röda lupiner, trollius, massor av penstemoner jätteprästkragar, backsippor, isop, drakmynta och en massa rosor. Jag har till och med några lewisior som blommat hela sommaren och verkar inte vilja ge upp.
Snälla! Ge mig några veckor till av sommaren

.
Usch vad jobbigt det här blev……Jag har köpt ny PC i kväll och är ovan med Vista och alla mina dokument, förteckningar över växter och frösådder samt foton ligger på CD-skivor
/Anki