Full version: Ynklig agave
IngeUppsala
För flera år sedan köpte jag på en utställning en agaveplanta (från ett frö av en blommande agave i Bot. trädgården).
Den växte ett tag, men slutade sedan med det och bara överlevde. Den fick stor kruka med stenar i botten och såjord kring sig. Stått på solig balkong om somrarna och fått extra ljus under vinterhalvåret.
Nu gav jag upp och tog upp den och si, den hade faktiskt rötter, ganska så långa. Men den har inte skjutit ett enda blad utöver de två, sm den har.

Flyttade den nu till en något mindre kruka.

Finns det någon chans, att rädda den?

Näring, vattenmängd???
Christer i Falköping
På sommaren vattnar och göder du den som vilken annan krukväxt som helst. Hösten minskar du ned på bägge. Vinterna ganska så svalt och absolut inget vatten. Våren börjar du så sakta igen. Kan stå i söderfönster höst, vinter och vår. Helst ute på sommaren om det går.
Christer.
MariaS
Skippa katusjorden! Blanda istället planteringsjord och sand. Lika delar. Kaktusjorden är för mullhaltig för aöoe och agave, för att de ska trivas.

Annars gör du som Christer beskrev.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon