Full version: Hornviol - någon?
joca
Surfade runt bland impecta, raraväxter med flera......finns det någonting bättre att göra en lördagskväll, så säg? laugh.gif

Ramlade över en helt fantastisk lite växt (iallafall enligt bilden) Hornviol, http://www.raravaxter.com/product_info.php...products_id=131 , som jag tänkte ha som kantväxt i en rabatt. Enligt raraväxter så blommar den från April till frost, verkar ju helt otroligt.......alltså måste det finnas någon baksida...... finns det någon som har råd och dåd??

Ha det gott
Joca
Aqvakul
trevliga, men tyvärr sällan särskilt långlivade. De brukar gå ut efter några säsonger.
NinaVästerplana
Hade en kompis som hade den på skuggsidan, helt underbar! Hennes självsådde sig ohämmat, hann tyvärr inte få några plantor innan min kompis dog. Tack för tipset om fröna.
NinaVästerplana
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon