Full version: En höstsaga
AnnammA
Herrskapet Roos bjöd in till en sista fest innan vinterdvalan, men det var inte så många gäster som kände sig tillräckligt pigga för att komma.
Av herrarna såg hr "Jaques Cartier" rätt så vissen ut, och satt mest i ett hörn och huttrade.

JChö.JPG
Inte ens hans hjärtas dam: "Dame de Coeur" kunde pigga upp honom.


DamedC
Förresten började hon också se lite darrig ut i kanterna...
Alfred Carriére stannade hemma, men frugan -madammen- svingade sig fortfarande upp mot det blå.



MmAlfrhö.JPG
"Cornelia" hade tappat en delar av sin engelska ungflicksfräschör på marken, men det fanns en del rosa skimmer kvar på kinderna.


Cornhöst.JPG
Unga fröken "Penny Lane" rodnade lite blygt i knoppen; tänkte: "nästa sommar, så..." Nu kändes det lite för kallt att blomma ut ännu en gång.


PennyLhö
"Ghislaine de Féligonde" -en dam av klass -minglade lite vid väggarna:


GdFhö.JPG

"Lill Lindfors" jazzade i kulisserna,

Lillhö.JPG

men det var en melankolisk blues, som spelades upp.

Lillhö2.JPG

Och lilla fröken "Bonica" flirtade med en halvt döv riddarsporre: "Vafalls? Hette ni Monica?!!!"

bonrid

Däremot hade "Louise Odier", med anor efter fransk dansös, fortfarande mycket kjoltyg kvar att visa, men hon är van vid solodans, långt ut på hösten, som ni kanske vet?

Louise Ohö.JPG

Slut????
Red Top
Underbar berättelse wub.gif
Thé
Jag har knopp i Geoff Hamilton, Souvenir de la Malmaison och Mary Rose, men det verkar tveksamt om de orkar slå ut.
Kajsa
Tala om att leva sig in i rosorna värld, du är ju en stor poet Anna rose.gif
AnnammA
CITAT (Kajsa @ 21-10-2008, 13:55) *
Tala om att leva sig in i rosorna värld, du är ju en stor poet Anna rose.gif

Ja, tänka sig, vad man kan gå och fundera ihop för draman, när man går där och pular i trädgården...
Stenis
Underbar saga och vilka fina rosor du har kvar i trädgården!
Ezereht
jättefint
Eva i Höga
AnnammA, härlig höstsaga du har skrivit. Det är roligt att gå i trädgården och fantisera om växterna, kul att du också gör det!
renate
Vilken tjusigt höstsaga du skrev Anna,du är en äkta rosälskare,och så vackra bilder till sagan,vilken bjudning. Jag har dragit mig lite tillbaker från trädgården nu,fast några madammer och någon herre har inte riktigt givit upp kampem mot den allt närmare kommande kylan.Idag var det sol men någon värme var det inte tal om.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon