Full version: Pseudoasa Japonica
GardenYoda
Jag satte 22 plantor krukodlad pilbambu (ca 100cm) för en månad sedan. Lite i senaste laget... men jag tog risken. Nu har nästan alla nya toppskott gulnat och några fåtal blad likaså. Är det nåt jag behöver oroa mig för eller är det bara att räkna med såhär på hösten när det blåser för jämnan och blir kallt om nätterna?

Bor i zon 1.
Thomas Wahlqvist
Det är nog inget annat att göra än att hålla tummarna.
Annars så tycker jag att de vanligare bergsbambu ser väldigt fina ut just nu.
Bassam
Jag tycker att alla sjukdomar och fel på växter , man kan hitta lösning just nu bara ta lugn , jag tycker att du ska få svar från mig och från andra kompisar min svar;
- De är delar som gulnar står av sol och stark vind så de här delar fattas mycket fatten som rötter orkar inte ersätta dem så de torkat, så du kan göra:
A ta bort alla skadad delar och bränna de.
B skydd dem mot stark sol och vind.
C ge dem vatten när du känner att de behöver.
OBS: jag hoppas att de ska komma i gen nästa vår.
H:Bassam
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon