msblaise
Jag bor i zon 2/3 och letar efter en flikbladig japansk lönn med så röda blad som möjligt. Jag gillar Acer palmatum 'Inaba-shidare' jättemycket, men skull vilja ha en sort som blir högre än 1 meter.

Vet någon vad som kan passa?

/Ingrid
HelenJ
Acer palmatum 'Atropurperea', en av de vanligaste japanska lönnarna, får riktigt röda blad och kan bli 3-4 meter hög. Den funkar upp till zon 4 om den får stå vindskyddat.
Det står en på Norrvikens Trädgårdar i Båstad som är betydligt högre än så, men den står också optimalt placerad.
msblaise
Vi tittade på en sådan, men jag vill helst ha en sort som har ännu finflikigare blad. Dessutom tyckte jag inte att den var så röd under sommaren, mera grön med lite rött i kanterna av bladen.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon