godivaex
Hej,

Min mamma är intresserad av att sätta en björnbärsbuske och vi behöver tips på en sort som klarar sig i zon 5. Det är tänkt att den ska stå vid en varm vägg. På vintern kommer den täckas av snö - ca 30-100cm (beroende på snömängd)

Hur mycket brer de ut sig? Tack!

Jan af Lisö
Jag har hört talas om "armeniska björnbär", som lär vara härdigare än de vanliaga sorterna. Däremot skall de vara väldigt taggiga och vilja sprida sig, så en djup rotbarriärr är ett måste.

Info hittat på nätet:
Armeniska björnbär är en gammal klassiker. Det är en vildart,
Rubus armeniacus, som går bra att odla upp i zon IV. Att den är väl
anpassad till lite bistrare klimat bevisas av att den gärna förvildar
sig i kusttrakter. Bären är stora, mycket goda och aromatiska och
hinner mogna även kalla somrar. Nackdelen är som sagt taggarna,
men det är den pålitligaste sorten för zon III-IV, dessutom är den
frisk.
KURT
I boken "Trädgårdens bär" av Leif Blomqvist tas det upp några sorter som går långt norrut. B la några sibiriska sorter som går till zon VI i alla fall:

http://www.blomqvistplantskola.com/bilder/...rbok142-143.pdf
ingrids
Har precis som KURT stött på sibiriska björnbär som ska passa utmärkt här i zon V. Om jag minns rätt kan rankorna blir 2-3 meter.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon