Jan Lindgren
17-01-2009, 10:29
Hej!
Den stackars råttan har länge blivit beskylld för att ha spritt digerdöden till Europa. Orsaken till detta är att Paul-Louis Simond upptäckte att böldpest spreds från råttor till människor genom loppor. Historikerna drog då slutsatsen att den medltida pesten spreds med råttor. Närmare undersökningar visar dock att den svarta döden inte är böldpest. Exempelvis så är inkubationstiden för böldpest tre till fem dagar medan inkubationstiden för den medeltida pesten var 32 dagar. När pesten drabbade Island så fanns det inga råttor där.
De som avlivade myten om råttor och digerdöd var Susan Scott och Christopher Duncan i boken "The return of the Black Death".
MVH
Jan Lindgren
Det finns teorier om att det i stället skulle har varit ett virus som orsakat sjukdomen. Men om någon vill framföra andra idéer så får man nog komma med bättre bevis än att bara skriva en bok.
Bakterier kan ändra sig ganska mycket, och en stam av Yersinia pestis kan mycket väl ha uppträtt annorlunda då.
Jan Lindgren
17-01-2009, 11:03
Hej!
Visst kan Yersinia pestis ha muterat åtskilliga gånger sedan medeltiden. Det finns dock inget stöd för teorin att digerdöden var samma sak som böldpest.
MVH
Jan Lindgren
Det finns en mycket bra genomgång och sammanfattning av problemen:
http://www.pbs.org/kcet/wiredscience/blogs...really-cau.html
Jan Lindgren
17-01-2009, 19:32
Hej!
Jag försökte länka till artikeln i läkartidningen men lyckades inte. (Total idiot när det gäller datorer) Du kan dock hitta artikeln på www.lakartidningen .se Det är det senaste numret
MVH
Jan Lindgren
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.