joulanta
06-02-2009, 21:56
Har aldrig lyckats få bra fågelbilder eller bilder av vilda djur. Jag har en vision att kunna ta fina närbilder i vår Har ett zoomobjektiv med macro blir bilderna bättre om jag köper ett teleobjektiv? Tycker att det är en djungel när man läser om olika objektiv. Har en canon digitalkamera.
Jo det är nog så. för att få bra bilder på fåglar och andra djur så behöver man ha ett teleobjektiv på 300mm brännvidd.
Du anger inte vad det är för zoomobjektiv du har. är det uppåt 200mm kan det räcka.
För macro gäller motiv som återges i skala 1:1 och då måste man komma nära och detb fungerar bara med orädda motiv.
[attachment=30581:ros.jpg]
Gossen Ruda
09-02-2009, 19:46
Om det inte ändrat sig så mycket sen jag fotograferade som mest så får man satsa på ett par olika objektiv. Ju större zoom desto större problem med skärpan och ljusstyrkan. Blandar man in macro blir det mer problem. För närbilder på blommor och insekter är det bra med ett macrotele, behöver inte vara zoom. Jag hade ett 100 mm macrotele och det räckte gott. För avståndsbilder ett 300 mm tele och utöver detta ett normalt zoomtele 70-200 mm.
Fast just när det gäller fåglar så väljer ju många nu att i stället för att teleobjektiv till kameran i stället använda en tubkikare. Det går att köpa fäste till kameran på tubkikaren - det kallas digiscoping, och förmodeligen var det astronomer som började med det.
http://hem.fyristorg.com/morgano/tubfoto.htmhttp://www.naturbokhandeln.se/artikellista...amp;kf=&kt=http://www.digipics.se/digiscoping.htm
Gossen Ruda
10-02-2009, 08:16
CITAT (KURT @ 10-02-2009, 07:09)

Fast just när det gäller fåglar så väljer ju många nu att i stället för att teleobjektiv till kameran i stället använda en tubkikare. Det går att köpa fäste till kameran på tubkikaren - det kallas digiscoping, och förmodeligen var det astronomer som började med det.
http://hem.fyristorg.com/morgano/tubfoto.htmhttp://www.naturbokhandeln.se/artikellista...amp;kf=&kt=http://www.digipics.se/digiscoping.htmEller om det var mikrobiologerna som var först, kanske kom det samtidigt. Mikroskop med kameror har funnits länge, jag köpte en tillsats till min kamera för att kunna montera den på mikroskopet på 80-talet.
CITAT (Gossen Ruda @ 10-02-2009, 09:16)

Eller om det var mikrobiologerna som var först, kanske kom det samtidigt. Mikroskop med kameror har funnits länge, jag köpte en tillsats till min kamera för att kunna montera den på mikroskopet på 80-talet.
Första fotot på månen togs 1840, kan du slå det?
http://en.wikipedia.org/wiki/Astrophotography
Gossen Ruda
10-02-2009, 20:27
CITAT (KURT @ 10-02-2009, 08:39)

Första fotot på månen togs 1840, kan du slå det?
http://en.wikipedia.org/wiki/AstrophotographyMed en tubkikare avsedd för fåglar?