EKLO
Planen är att jag ska bli med ros - mitt livs första. Jag har på nätet sett ut en gul rugosa, som jag inbillar mig skulle kunna passa bra på min sommarstugetomt i södra bohuslän.

I höstas grävde jag en grop, fyllde den med sköljd tång och jord, och nu väntar den på att fyllas.

Men när ska man köpa och plantera rosor i zon 2 - och hur köper man dem bäst? Jag vill ju helst ha den där rosen jag tittat ut (minns just nu inte namnet, fann den på danska rosen-sidan), men tänker också att det bästa kanske är att själv köpa den "över disk" - eller funkar postorder bra?

tacksam för synpunkter från några av alla era rosveteraner
Anna Grön
Hej
Plantera dem gärna i april. Det är en fördel att plantera dem när tjälen gått ur jorden. Vattna rikligt så att den hinner komma igång innan det blir varmt och torrt.

Har själv bara köpt på plantskola men och om de inte har dem hemma så kan man ibland be dem beställa hem önskad sort. Om du har bestämt dig för en sort så tycker jag du ska satsa på den även om den är lurig att få tag på.

Lycka till
Kajsa
Postorder fungerar utmärkt, dom kommer barrota, utan jord. Du bör beställa mer än en ros, annars blir det för dyrt då frakten från Rosenposten är ca 120 kr. Man måste kunna gräva ner ca 50 cm i jorden det måste vara riktig vår först innan man planterar. Är det Gul Dagmar Hastrup du sett, min första tanke ?
Stiffe
Hm, jag tänkte på Agnes? I södra Bohuslän kan du nog plantera så snart tjälen släppt, mars-april. Beställer du rosor från Rosenposten så får du nog rosen/erna först när de anser att tiden är rätt. Jag fick mina den 12:e mars förra året (skåne).

Dock, precis som Kajsa skriver, så är det lämpligt att åtminstone beställa en näve rosor för att fördela transportkostnaden. Alternativt delar du beställningen med någon annan rostok i din närhet. Eller så kan du gå till en bra lokal plantskola och beställa. Det bästa är om plantskolan i så fall är van vid att beställa den ros du vill ha, så de har vana samt upparbetade kanaler (med bra leverantörer/odlare).

/S
EKLO
Tack för snabba svar - nu vet jag hur jag ska göra.

Återstår bara att välja ros - inte så lätt. Ja, det var den gula Dagmar H-rosen jag först tänkte på. Men igår kväll tittade jag runt på olika rosplatser på nätet, och då blev jag förtjust i flera stycken, så nu gäller det att välja en av dem. Kanske har ni lust att hjälpa mig med det? De här rosorna fastnade jag för (möjligen har det smugit sig in ett eller annat stavfel i hasten):

Von Scharnhorst; Rosa X harsonii "Kiiminki"; Prairie Harvest; Lichtkönigin Lucia; Gul Dagmar H; Mermaid Paul; Golden Wings.

Jag gillar enkla, ljusgula blommor (inte så förtjust i de som går åt orange, aprikos, guld - hellre då mot det vita, det har att göra med att tomten är en naturtomt och jag vill ligga så nära naturen där som möjligt) - vill gärna att de ska blomma riktigt länge, helst från början av juli och långt in på hösten. Fint om de också doftar.

Där rosen ska stå är det full sol nästan hela dan. Det finns en verktygsbod en meter bort, där den skulle kunna klättra på husknuten om den vill.

Jag är verkligt tacksam för alla idéer om detta
Kajsa
Tar dom jag har

Gul Dagmar Hastrup kan bli ca 1.5 m ev. högre också, zon 4 ros så den är inte jätte tuff. Rosen är ovanligt taggig, blommar hela sommaren och doftar gott, inga nypon.


L. Lucia, har blanka blad, vacker, en klen zon 4 ros som alltid fryser ner här och blommar senare av sommaren. Bör planteras skyddat, inga blåsiga kalla lägen. Blir ca 2 m och doftar gott, blommar till sena hösten. Har väl haft tre st av denna ros, då den kan frysa bort även i zon 3 - 4.


Golden Wings, modern buskros även den, taggig, grenarna vill lägga sig ner bör ha lite pinnstöd annars spretar den åt alla håll. Zon 4 ros, får nypon, doftar och blommar hela sommaren. Har inte frusit ner här, denna är nog lite tuffare får man säga.

Du kan kika efter fler enkla rosor i mina album, Kanadarosor, Moderna Buskrosor eller album/Rugosa rosor.
Ta en titt på den äkta Dagmar Hastrup /rugosa, den är riktigt tuff.
Ezereht
Golden Wings var ju fin smile.gif

Skulle du kanske gilla Aïcha, eller är den mot orange?
EKLO
Golden wings är verkligen väldigt fin, och ser ju "naturlig" ut vilket är bra i mitt sammanhang (har många vilda vanliga rosa nyponsnår på tomten, men inte nära den plats där den odlade rosen ska stå). Krångligt är kanske växtsättet - kan man kanske spänna trådar till verktygsboden för den att fästas vid, istället för att stötta med pinnar?

Nu känns det som att luta mot den rosen, eller mot Von Scharnhorst kanske ... hm.

Beställer man sin utvalda ros till vilken som helst "en handelsträdgård nära dig" - eller ska man ta reda på en som specialiserat sig lite extra på rosor? Jag bor i Göteborg när jag inte är vid sommarhuset.
renate
Jag skulle ta Golden Wings den passar bra i den miljö du ska ha den.Plantskolor i Göteborg känner jag inte till.Hör med Rosariet i Trädgårdsföreningen,finns ja mitt i Göteborg de kanske säljer.Så finns det en plantskola i Särö utanför Vallda.
Stiffe
Tror det är en fördel om de är vana vid att sälja rosor, och då gärna gammaldags & arter, alltså inte en "affärskedjeplantskola" utan mer den gammaldags typen, med en engagerad och kunnig ägare som är intresserad av det mesta och som är flexibel och serviceminded. Hm, det blev kanske bara ännu mer kryptiskt? Tyvärr vet jag inga plantskolor i Göteborgsområdet, men det måste ju finnas med tanke på kundunderlaget. Förhoppningsvis finns det någon annan rostok här på forumet som har lokalkännedom om bra plantskolor i 031-området.

Nu är ju just gula rosor inte mitt område, men naturtomtsanpassat ligger mig mer varmt om hjärtat. Hugonis, och dess varianter skulle jag kunna tänka mig kunde passa. Likaså Rosa Helena Hybrida som har gula blommor som snabbt bleknar till gräddvitt i solen. Fast det är klart, du ville helst ha remonterande... g.gif Då är jag tillbaka på Agnes. Annars kanske Ghislaine de Feligonde el Trier skulle kunna vara något? Vet dock inte hur pass dessa myskrosor tål västkustklimatet med blåst osv.

Ahh, hjärnan vaknade äntligen till biggrin.gif, appropå köpställen - ring och hör med trädgårdsföreningen el Botaniska vet jag. De kan förresten kanske också tipsa om lämpliga rosor. Där finns ju både lokalkännedom och kunnigt folk!

/S

PS Ser just att Renate hann före med samma bra tips, medan jag satt och knåpade på mitt inlägg. DS
EKLO
Många tack Renate och Stiffe - jag ska höra lite med Trädgårdsföreningen och Botan - bra tips, tack!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon