e_sedell
Fin ampel. Jag fick upp den när jag sökte på Callisia repens. Men vad är det? Callisia förmodligen men vbad är det för arter och vet ni sorterna är det också bra att veta.
estet
Den här kanske du känner igen?

holmsundsblommor

Sködpaddstuva, callisia repens "carameleon"
Åsa, mälardalen zon 2
e sedell om man tittar i Flowerbase så finns det en sort som är lik växten på din bild som heter Callisia repens ´Bianca`.

Flowerbase hittas på Flowerwebs hemsida:

http://www.flowerweb.com/index_ned.html
e_sedell
Ja en Banica måste det vara! Tack för att du ödslade tid på min fundering! wub.gif
Sylvia
Annars tyckte jag att den mera liknade "vandrande jude", Tradescantia albiflora, som är nära släkt till Callisia. Den finns i många namnsorter. Kolla här: Vandrande jude
Emser
Jag tycker också att det ser ut som en vandrande jude - min svärmor har en sådan med lapp och allt och på den står det vandrande jude... rolleyes.gif
Eva i Skåne
Vandrande jude var även min spontana gissning. Det finns många vackra varianter.
Har "juden" något bättre svenskt namn? Om man nu tänker på debatten om "negerbollarna"................ wink.gif
e_sedell
Mja, sköldpaddstuvan har ju små ägglika blad medans vandrande juden har mera avlånga blad. Bilden som jag fann hittade jag när jag sökte på det vetanskapliga för skölpaddstuva, men jag tycker att de är lite långa för det. Kollar man då på växtsöksidan... så är de mycket lika. Förmodligen är et en namnsort av sköldpaddstuvan.
lolo
Hej! Ja, nog är det en tradescantia albiflora, dvs vandrande jude. Äger en sådan själv - väldigt vacker även när den inte blommar!
mvh
Ann-Louise i Umeå smile.gif
e_sedell
De är svåra att få att blomma...
lolo
Erik, du har alldeles rätt i det! rolleyes.gif /Ann-Louise
e_sedell
Har du lyckats få dina att blomma? I så fall hur bär du dej åt?
Sylvia
Jag tycker att den inte behöver blomma, blommorna är ju rätt så obetydliga jämfört med bladen!
e_sedell
jo... men det är ändå kul att få den att blomma.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon