vannilj
18-03-2009, 09:22
Hej!
Jag ska plantera ett kvittenträd i min lilla trädgård i Malmö (soligt läge, syd-sydväst, så jag hoppas att det ska trivas) och vill naturligtvis ha frukt på det. Är det någon som vet om äkta kvitten är självfertil? På plantskolan kunde jag inte få svar på detta.
Och en fråga till - har någon ett bra tips på hur man får ett stort, nyplanterat träd (krukodlat, stamomkrets ca 16 cm) att trivas? Är det t ex en bra idé att sätta ner ett bevattningsrör i planteringsgropen?
Hälsningar i vårsolen!
Tack för frågan
Ja visst det är bra att sätta ner ett bevattningsrör , men det är bra att beskäara lite före plantering o vattnar bra föra plantering och efter plantering.
H :BASSAM
vannilj
19-03-2009, 11:22
Tack för era svar! Ja, av Arcadian archives artikel att döma, ska kvitten vara självfertil. Så jag kanske vågar hoppas på lite frukt redan i år (ja, hoppas kan man ju alltid!).
Anna
Jan Lindgren
19-03-2009, 13:06
Hej!
Alla kvittensorter anses inte vara självfertila så du måste kolla vilken sort du har.
Du kan få lite information från plantskolan www.garden-shopping.de Där har jag köpt bla kvitten.
MVH
Jan Lindgren
vannilj
19-03-2009, 13:59
Tack Jan - av den sajten att döma ska ju t ex Vranja inte vara självfertil! Tycker du att det har funkat bra att beställa från Garden shopping?
Jan Lindgren
19-03-2009, 17:35
Hej!
Jag är i stort sett nöjd med plantorna. Cydoniorna var barrotad och vindruvsplantorna var små. Jag räknar med att beställa där igen.
MVH
Jan Lindgren
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.