Myosotis
Äntligen!!! yahoo.gif Jag är så glad så jag måste bara berätta att Lea, den sista av katterna jag räddade från avskjutning i höstas, äntligen har kommit till sitt nya hem. De nya ägarna var här en gång och bestämde sig för att de ville ha henne men skulle flytta först. Nu i morse kom de och hämtade henne, och hon var lika förtjust i dem som vid första besöket. Hon kommer att få det jättebra!



Och jag kan äntligen använda huset igen. Använda ytterdörren utan säkerhetsanordning och utan att behöva vara rädd att hon ska smita ut, gå hem och bli skjuten. Låta innerdörrarna stå öppna utan att riskera att hon förstör mina föräldrars möbler eller utlöser tjuvlarmet. På så sätt kan jag t.o.m. värma upp hela huset igen! Det känns så lyxigt att kunna röra sig fritt! yahoo.gif






Sussie F-Flower
Det var verkligen en bra insats du gjorde där, Myosotis! Att avstå delar av sin egen frihet (kan man säga så...?) för att "rädda" andra djur är strongt gjort, tycker jag. smiley_small_hug.gif
Hur många katter tog du reda på egentligen..?

En stor eloge till Dig, för allt arbete som du har lagt ner!
Helt Fantastiskt!
kompiskram.gif
Aqvakul
Kanon Myosotis! tummenupp.gif yahoo.gif
Myosotis
CITAT (Sussie F-Flower @ 22-03-2009, 13:40) *
Hur många katter tog du reda på egentligen..?

Hm, nu ska vi se... jag har förträngt det där... en har jag behållit, *räknar på fingrarna* 6 har jag hittat andra hem till. Bara 7 sammanlagt, det låter inte mycket... crying.gif 4 blev skjutna tror jag, resten dog eller försvann. Det har verkligen varit påfrestande och folk har frågat mig "det skulle du väl inte göra om", men det är väl klart att jag skulle. Året innan nappade jag ju upp 5 kattungar, och jag tar alltid hand om skadade fåglar, jag är nog född sån även om det inte är lätt alla gånger. Men jag kommer aldrig att glömma all hjälp jag fick av er här på odla! wub.gif

Nostalgia
tummenupp.gif smiley_small_hug.gif smiley_small_hug.gif smiley_small_hug.gif
Wilmer
Så skönt Myosotis! Passa på och nuut så länge du har hemmet för dig själv och dina katter naughty.gif
Gunilla T
Härligt Myosotis! ...VERKLIGEN BRA GJORT!
anne-li i olofstorp
Jätteduktigt! En stor eloge till dig och ditt jobb med dessa stackars pissar..... smiley_small_hug.gif
CillaM
Åhhh vad skönt att höra! Grattis och många kramar! kram1.gif Det var en stor del av vad jag behövde få läsa idag, gör mig så glad och rörd!

Miro springer in och ut här precis som de andra katterna, hon har verkligen anpassat sig ordentligt den här gången. Och dessutom verkar det som om hon börjar få alfahonans plats (fd. Fonzas, hon som fick vandra vidare för över 1 år sedan). Ibland är jag tvungen att näpsa henne då hon blir lite väl tyken mot de andra men överlag går det väldigt bra. Sist vi hade ett väldans yvigt snöoväder satt hon ute på gräsmattan, på bakbenen och försökte fånga snöflingorna, det mjuknar man verkligen av att se wub.gif Och problemet med Tessa som var i början har helt och hållet försvunnit, Tessa och hon leker t.o.m med varandra, så slutet gott här iaf smile.gif
Myosotis
Härligt att höra om Miro!! Den svartvita hankatten har tydligen visat tecken på att vilja gå ut, han är ju kvar på jourhemmet i en lägenhet i Lund och hon funderade på att behålla honom själv, men nu ska de leta efter ett hem till honom där han får gå ut också. Kajsa, den trefärgade honan, fick ett nytt hem för ett litet tag sedan.
CillaM
Kajsa ja, så hette hon. Vilken lättnad att höra om henne och hennes nya liv. Är verkligen glad att det gått så bra även för henne. Och hankatten, fick han aldrig något namn eller? Tror att han längtar efter att få kurtisera lite honkatter, verkar som om han inte fattat att han inget har att ge dom längre giggle.gif Men till rätt familj har han väldigt mycket att ge i kärlek. Kastrerade hankatter är bara så mysiga!
Myosotis
Kajsa kom till sitt hem 9. februari. Det var tjejen som ställde upp som jourhem som hittade på det namnet, själv hade jag inget namn på den katten. Hon var aldrig hemma hos mig utan jag körde henne direkt till veterinären och sen åkte hon till Sjöbo därifrån.
Hankatten kallade jag för Lupo, han påminde om en grannes katt som hette så. Men han fick ett annat namn sen, jag har letat efter mailet men kan inte hitta det blink.gif , är nog för trött. Men jag tror att det vat typ Karlsson eller så. Han har tydligen blivit jättemysig.
Betty
CITAT (Myosotis @ 22-03-2009, 14:48) *
Hm, nu ska vi se... jag har förträngt det där... en har jag behållit, *räknar på fingrarna* 6 har jag hittat andra hem till. Bara 7 sammanlagt, det låter inte mycket... crying.gif 4 blev skjutna tror jag, resten dog eller försvann. Det har verkligen varit påfrestande och folk har frågat mig "det skulle du väl inte göra om", men det är väl klart att jag skulle. Året innan nappade jag ju upp 5 kattungar, och jag tar alltid hand om skadade fåglar, jag är nog född sån även om det inte är lätt alla gånger. Men jag kommer aldrig att glömma all hjälp jag fick av er här på odla! wub.gif


All heder åt dig Myosotis för dina fina insatser, hade jag haft en hatt så hade jag lyft på den för dig. yes.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon