frågvis
05-04-2009, 16:37
Hej.
Har en kollonilott med ett hus och en liten trädgård. Problemet är, när det har regnat blir det väldigt blött på gräsmattan runt huset. Funderar på om det finns några buskar el träd som man kan plantera så att de suger upp lite av det våta.
Någon som har några förslag.
Britta zon 2-3
Till att börja med bör man nog fråga sig varför det blir vått? Är det lera?
Huggorm
05-04-2009, 17:12
Korgvide trivs där det är blött, men står vattnet kvar väldigt länge är det väll inte så bra kanske
frågvis
05-04-2009, 17:56
CITAT (KURT @ 05-04-2009, 17:48)

Till att börja med bör man nog fråga sig varför det blir vått? Är det lera?
Tror det är mycket lera, eftersom det inte sjunker undan så fort. När det är torrt ser det inte ut som lera,gräsmattan är fin, men man vet ju inte hur det är på djupet.
Hur ser tomten ut runt huset? Står det i en sänka? Finns det naturlig avrinning eller kan man göra det? I så vall kan det kanske vara lönt att gräva ett dike och fylla det med makadam.
pebblelake
06-04-2009, 09:16
björk,bollpil ,fast jag skulle också dränera,du får så mycket mer växter att välja på senare om du dränerar nu.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.