emmalofo
12-04-2009, 07:36
Hej,
Undrar om någon kan rekommendera någon eller några bra ställen att beställa hem rosor från?
Har tittat mycket på rosenposten.dk, men är osäker på om de är bra eller om det är dumt att beställa rosor från danmark (typ att planterna är vana vid andra planteringsförhållanden).
Tacksam för lite hjälp!
Mvh Emma
PS Väntar med spänning på att mina rosor som jag planterade i höstas (med hjälp och rekommendationer från många er av) ska komma igång, har nog aldrig sett fram emot våren så mycket som nu. DS
Åsa, mälardalen zon 2
12-04-2009, 07:44
Nej det är inga problem med att handla från Danmark och växterna funkar bra här ändå ifall man köper sorter som är härdiga här (det finns svenska zonangivelser på rosenpostens hemsida) + de har svenskt postgironummer så betalningen brukar inte heller vara några problem.
Andra ställen man kan handla ifrån är ju Flora Linnea och Hortogreen. Ofta brukar Rosenposten ha bättre priser än de svenska firmorna men nu när den svenska kronan har sjunkigt som en sten kanske det inte är det längre.
emmalofo
12-04-2009, 08:20
Vet du hur lång leveranstid det är (ungefär)?
CITAT (emmalofo @ 12-04-2009, 09:20)

Vet du hur lång leveranstid det är (ungefär)?
Du kan ange vilken vecka du vill ha leverans. Här hos mig räcker det om de kommer i mitten-slutet av maj ungefär... Anger du inget annat skulle jag tro att han skickar så fort han kan. Knud slår gärna knut på sig själv för att göra sina kunder nöjda.
http://www.hortogreen.com är mitt tips.
Alltid överaskande glad över kvalitén på deras växter. Stora o fina.
Rosenposten har massor ur alla grupper och lite olika priser, alltid fina rosor ! Hortogreen har mest vanliga sorter, mycket rabattrosor, men dom har billiga 5 -pack. Flora Linnea i Helsingborg har också en massa sorter av allt.
Jag kan med varm hand rekommendera
http://www.cedergrens.com/
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.