Full version: Vilken klätterväxt?
Lindadjo
Ja, vi har köpt radhus, och jag har ingen erfarenhet av växter alls, och nu undrar jag vad det är vi har här i trädgården.
Nyfiken på vad det är för klätterväxt som vi har på våran baksida. Är det någon som vet och kan hjälpa en nybörjare som mig att stilla min nyfikenhet?
Huggorm
Skulle gissa på klätterhortensia, den raggiga stammen ser ut som det
Finn Klematis
CITAT (Huggorm @ 13-04-2009, 15:01) *
Skulle gissa på klätterhortensia, den raggiga stammen ser ut som det


Hej!

Bra. Om Du stryker GISSA så har Du huggit rätt.

Mvh.
Finn
Lindadjo
CITAT (Finn Klematis @ 13-04-2009, 15:23) *
Hej!

Bra. Om Du stryker GISSA så har Du huggit rätt.

Mvh.
Finn



Tack så mycket båda två för era svar. Jag har tittat upp klätterhortensia nu och ser ju att det ser ut att stämma väldigt bra med den jag har. Den hade ju torkade blommor kvar och även de är lika. Ska bli spännande att få se den i full prakt till sommaren nu :-)
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon