Lisa i Stockholm
Hej!

Jag har en stor balkong i nord-västläge på vilken jag förra året byggde planteringsbänkar, vilka rymmer ca 150 liter jord vardera. Bänkarna har en dräneringsbassäng i botten, som kan fyllas med vatten. Mitt problem är nu hur jag ska förbättra jorden till årets säsong. Förra året köpte jag billig jord (5 säckar för 100 spänn), och blandade inte i någon gödsling eller fukthållare i jorden. Jag hade luktärt, och sommarblommor i en bänk och kryddor i den andra (om det nu spelar någon roll). Jag vill nu återanvända jorden, men hur mycket gödsel, och vilken sort ska jag använda? Hörde att hönsgödselkulor passar bäst för mindre odlingar. Vad har ni för erfarenheter?

Jag funderar även på att skaffa en perenn klätterväxt i år, gärna en som är lite blommig och färgglad, men som kommer upp en bit redan första året. Några förslag? Klematis?

Tacksam för tips!

Lisa i Stockholm
officinalis
Jag är lite osäker, men eftersom ingen har svarat så svarar jag.
Jag skulle ta bort en del av jorden och föra dit kögödsel och ny planteringsjord och sen skulle jag näringsavattna över sommaren med näringslösning.
Lotta22
Jag brukar blanda i benmjöl och hönsgödsel doserat enligt förpackningen samt grovt grus i sådan jord och sedan lägga på ca 5 cm gräsklipp ett par gånger under säsongen. Det brukar funka jättebra.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon