Gulle dej katah, har du gått och fnulat på mitt dilemma
Ja, hur är det där med bygglov egentligen, den yta som skulle vara aktuell här understiger de 15 kvm man får bygga nu. Bara att sätta igång med grannens tillåtelse?
Men i dagsläget är det platsbristen som hindrar mig. Eller visst skulle jag kunna klämma in ett växthus brevid leksutgan, men det skulle inte se klokt ut och det är jätte viktigt också för mig - att det är snyggt och råder harmoni.
Jag har också tänkt på ett mindre bygge 60*100 eller så, och det skulle kunna vara en tillsvidare lösning kanske

-
hehe, jag kan se mig själv klämma in mig där i ett hörn med en flaska rött på fredag efter middagen! Har också tänkt på unos ide om att bygga mot en vägg på lekstugan, skulle bli en kortsida i så fall.... ja, tål att tänkas vidare på det med!
Och nu trånar jag efter uterum
också! Fantasin skenar iväg genast - inredning a la "shabby chic" .....