CITAT (Bassam @ 30-04-2009, 00:34)

Tack för fågan
MARIA5
Jag skrev att marken är dålig behöver bytta och och man ska använda PROVADO mot ohyra plus ta bort skadad delar.
Obs: du förstår inte att när man borta skadad delar beskydda blomma från smittat, du ska gå och läsa mera om växtert.
annars du kan inte anföll vem som är högre än dig.
H:Bassam
Provado fungerar
INTE på kaktusar, vilket du borde veta!
Man skär
ALDRIG i en kaktus, om man inte vill ha röta och svampsjukdomar, vilket du borde veta!
REkomenderar man jordbyte, talar man också om VILKEN jord man ska använda. Färdig kaktusjord är för fet för kaktusar och ger svamp och röta, vilket du borde veta!
Skadan på denna kaktus är av så liten art, att jordbyte ska räcka, för att kaktusen ska läka ut av sig själv. Det är en rötskada på grund av felaktig jord! Alltså INGEN smitta!
Titta på bilden så ser du vad som är problemet!
CITAT (marchosias @ 01-05-2009, 14:25)

Tack för svar

Nu har det kommit ännu mer vita bollar, och de är "bomull".

Kan det 'smitta' av sig till de andra blommorna? Vars köper man provadospray då? Kan det finnas på ica eller större chans att det finns i blomsteraffär?

Om du tar kaktusen till duschen och vänder den upp och ner, så kan du spola bort ullössen med ganska kallt vatten. Detta skadar inte din kaktus, men får bort ohyran.
Passa samtidigt på att byta jorden (den blandning som du fått förslag på). Ohyra är nämligen ett symptom på att växten inte mår bra och ja, den kan sprida sig till andra växter som inte heller mår perfekt.