Full version: Paprika chilli
corey
Planterade nyss om paprikor och chillis till sina slutliga krukor men blev osäker på om utrymmet räcker. Satte dem i gamla balkonglådor med 30 cm plantavstånd. Hur smart är det?

Hur djupt och tätt bör men plantera paprikor generellt?
Hur höga blir de ungefär?

Tack för era frikostiga råd i det här forumet! thanks.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Olika sorter blir olika höga de kan bli allt från 50-60cm till 1-2m höga beroende på sort. de planteras ungefär lika djupt som de sitter i krukan man drivit upp dem i.

Själv ser jag till så de har runt 10 liter jord per planta, separata krukor. Har man för liten jordvolym får man vattna mycket oftare + de är mera viktigt att man vattnar regelbundet med gödning.
corey
Tack Åsa, du är en klippa!

Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon