Frida Sandman
Har frösått Månvinda och undrar om dessa småplantor ska toppas? Vissa är redan väldigt buskiga, medan andra bara har en enda lång ranka. Har bara planterat i såjord, därefter (när hjärtbladen och karaktärsblad visat sig) planterat om i egna krukor och gödslat lite. De ser fina ut men som sagt ser de väldigt olika ut fån planta till planta.

Har även fått frön av Fjäderstjärnvinda som ska sättas imorgon, ska dessa behandlas lika?

Tacksam för svar!
Frida Sandman
Ingen som vet? Brukar man toppa slinger/klätterväxter när de är små?
Ragazza zon6
Jag puffar lite eftersom jag också är intresserad. Har aldrig toppas själv men har egna telningar på g och det vore ju bra att få lite tips.
Knytt
Andra ipomoeror toppar man för att de ska dela sig långt ner, t.ex. blomman för dagen.
Men om det gäller också månvindan lämnar jag till experterna smile.gif
Frida Sandman
Ska fota och lägga in så ni får se hur olika de faktiskt är, de har allesammans två små skott i varje bladveck. En del har redan förgrenat sig fint från botten av plantan. Foto kommer :-)
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon