Hej,
Är helt ny här på forumet - och är rätt ny på allt som stavas trädgård också...
Har ca. 25m häck som är både gles och låg och allmänt tråkig. Tror det stått en del träd som skuggat den rejält tidigare, men är inte helt säker eftersom vi nyligen köpt huset. Jag har funderat på att ta ner den och sätta ny häck men eftersom det kostar en del i både arbete och pengar tänkte jag trots allt ge den en ärlig chans.
Kan nån tala om vad detta är för häck? Den är just nu ca. metern hög. Vågar man kapa ner den till 30-40 cm och kommer den i så fall bli tätare om man släpper upp den med kanske 20cm per år? Och kan man göra det nu eller är det redan för sent på säsongen? Skulle gärna få upp den till 150-180cm om några år. Är det möjligt eller är det bara att glömma?
Kan man gödsla den för att få den kraftigare och växa snabbare?
Vi bor i Göteborg.
[attachment=34260:Img_5167.jpg] [attachment=34261:Img_5164.jpg]
Tacksam för all hjälp...
//Henrik
Åsa, mälardalen zon 2
06-05-2009, 07:36
Ser ut som häckoxbär och den brukar kunna kapas ner en hel del men inte nu. Ska man kapa lite hårdare och vill ha en massa nytillväxt är det vårvinter som gäller.
Enligt beskärningsboken ska den kunna klippas ner helt (10-15cm) men det beror ju lite på skicket, verkar häcken må bra och växer bra så kan den klara så hårda behandlingar men verkar häcken inte må så bra så kanske man ska låta någon saftdragare per planta vara kvar när man kapar i häcken. Tänk på att häcken grenar sig där man klipper så vill man ha den tät ända nerifrån kan man behöva kapa ner häcken ganska hårt. Och JA den blir tätare om man bara släpper upp den ca 20cm per år + den blir tätare även längre ner ifall du har sluttande sidor på häcken.
blomkronan
06-05-2009, 07:46
Hej Lix och välkommen till odla

Har du nyligen flyttat in och inte fått uppleva din trädgård en sommar? Då kan du ju låta den visa sig för sig först i ett år... man vet inte vad som döljer sig i jorden. Visa växter kan man ju flytta på närsom... men dom flesta kan man flytta på våren. Märk upp alla planter och växter på hösten, så du vet var dom är på våren, då dom kommer upp igen.
Häcken kanske tättar sig under sommaren... om inte, så kan du se i sommar var du ska klippa
Aqvakul
06-05-2009, 07:58
Instämmer med Blomkronan - avvakta en säsong innan du börjar "härja" med trädgården.
Jag har själv haft en likadan häck som du har och jag tror att den bästa lösningen är en total föryngringsbeskärning tidigt nästa vår, enligt Åsas mycket precisa råd.
Hej,
Tack för svaren. Vi har haft huset 1 1/2 år och förra året tog vi det lugnt med trädgården för att se vad som hände, så i år är det härja som gäller :-) Har bla tagit bort en del tråkiga taggbuskar till förmån för lite bärbuskar (klart mer barnvänligt...), vilket gjort att den tråkiga häcken är enda insynsskyddet vi har på den sidan tomten, åtminstone tills vi fått upp de andra buskarna.
Tror jag lyder era råd och avvaktar till senvintern nästa år och då skär ner den rejält. Finns tillräckligt mycket att göra i år ändå!
Tack,
//Henrik
Pauline/Sthlm
06-05-2009, 13:16
Skulle om jag hade småbarn (vilket jag har) och behövde insynsskydd (vilket jag gör) hellre försöka beskära var tredje "stam" vart tredje år (dvs en gång var) bara för att få behålla något under tiden. Men jag kan inget om häckoxbär så ta det inte alltför allvarligt!
Aqvakul
06-05-2009, 18:40
CITAT (Pauline/Sthlm @ 06-05-2009, 14:16)

Skulle om jag hade småbarn (vilket jag har) och behövde insynsskydd (vilket jag gör) hellre försöka beskära var tredje "stam" vart tredje år (dvs en gång var) bara för att få behålla något under tiden. Men jag kan inget om häckoxbär så ta det inte alltför allvarligt!
Förstår din tanke, men i detta fallet så kommer det inte att ge en tät häck...
Hej igen,
En lite följdfråga - förutom att beskära den rejält, vad kan man mer göra för att den skall ta fart ordentligt och bli tät? T.ex. gödsla - när, och med vad?
//Henrik
Big Gardener
07-05-2009, 20:22
Följ Åsas råd.
Se gärna till att hålla gräs och ogräs borta runt stammarna så slipper du att detta tar vatten och näring från häcken. Gödsla går bra, men bättre är att jordförbättra. Har du precis kapat ner häcken så satsa hellre pengarna på jordförbättring. Kogödsel på säck fungerar fint och eftersom det inte är särskilt kraftigt gödsel kan du lägga på detta när som helst under året. Vill du lägga på kraftigare gödsel kan du göra det från lövsprickningen och fram till midsommar, men det är inte alltid så bra att vräka på kväve eftersom tillväxten blir så kraftig att häcken har svårt att invintra.
Häcken är av arten spärroxbär (Cotoneaster divaricatus).
Hej igen,
Ju fler svar desto fler följdfrågor....
Att lägga på jordförbättrare, räcker det då att strö ny färsk jord ovanpå den befintliga i häcken? Eller måste man mylla ner den så att det blandas ordentligt?
Vad innebär det att man sparar en saftdragare? Sparar man en hel stam per planta då och klipper ner övriga? Eller sparar man bara en liten klen gren som växer ut nånstans långt nere?
Är Spärroxbär en bra sort att ha som häck, om man nu vill ha lite insynsskydd och ca. 150-180cm hög? Eller skall man ta bort den helt och ersätta med något annat? Vore ju skönt att slippa det jobbet för häcken står väldigt bra som den gör.
//Henrik
Aqvakul
08-05-2009, 13:25
CITAT (lix @ 08-05-2009, 12:27)

Att lägga på jordförbättrare, räcker det då att strö ny färsk jord ovanpå den befintliga i häcken? Eller måste man mylla ner den så att det blandas ordentligt?
Framförallt bort med ogräs och luckra den befintliga ytan. Sen är et bara att lägga på. Det är inte fel att jobba ner det lite så det blandas runt, men knappast nödvändigt.
Vad innebär det att man sparar en saftdragare? Sparar man en hel stam per planta då och klipper ner övriga? Eller sparar man bara en liten klen gren som växer ut nånstans långt nere?
Spara ett rejält skott (inte en gammal gren utan helst ett ettårsskott) per planta
Är Spärroxbär en bra sort att ha som häck, om man nu vill ha lite insynsskydd och ca. 150-180cm hög? Eller skall man ta bort den helt och ersätta med något annat? Vore ju skönt att slippa det jobbet för häcken står väldigt bra som den gör.
Jadå det kan bli uppemot 2 meter och samtidigt hållas ganska smal
//Henrik
Tack för frågan
Om man klipper 20cm från växter varje år , växter ska gro på sidor och blir täta,
Obs: ge dem kogödsel under våren.
H:Bassam
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.