Full version: Vad kan detta vara?
Anders_B
Hej.
Vi har nu bott i vårt nya hus i knappt ett år och vi har fyra stycken små träd cirka 2 meter höga.
Förra året såg vi varken blommor eller frukter på dessa små träd men nu detta året har i alla fall ett av dem små ljusgula knoppar.
Bilder finns att se på min hemsida.

Hoppas att någon här på forumet kan tala om vad det är vi har.


Mvh
Anders
Fågelvägen
Jag hittade inga bilder av träd med ljusgula knoppar på din hemsida. De blomknoppar som syns tycker jag mest liknar plommonblommor. Om du googlar på Prunus hittar du bilder på både plommon och körsbär. Det kan också vara någon prydnadsvariant av Prunus. (Beror lite på hur hungrig eller skönhetsälskande förra ägaren var.) Jag tror du vet säkert vad det är först när träden bär frukt.
Hoppas du inte beskär dem i onödan! Varken plommon eller körsbär gillar det. Någon har tydligen försökt forma träden eller hålla dem låga.
Gossen Ruda
Sista bilden visar väl ett ympställe. Prunus eller vildapel är mitt tips.
noora
Någon sorts prunus, den har ju törnen på grenarna också. Vi har liknande i trädgården, dels en liten som ännu aldrig har satt frukt och dels en stor som sätter små gula "plommon", och jag vet inte vad de är för sorter heller (inte ens den som sätter frukt - det är inget vanligt plommon och jag har inte lyckats få reda på vad det är).
Ingrid Zon3
På tredje bilden uppifrån tycker jag det ser ut som tornar på grenarna. Funderade på slån men den blommar ju på helt bar kvist (inga blad när blommorna är i knopp).

Finns det andra torniga Prunus?
Huggorm
CITAT (Ingrid Zon3 @ 11-05-2009, 14:13) *
På tredje bilden uppifrån tycker jag det ser ut som tornar på grenarna. Funderade på slån men den blommar ju på helt bar kvist (inga blad när blommorna är i knopp).

Finns det andra torniga Prunus?

Ja, en del plommonsorter har tornar
MariaS
Krikon har tornar. Förr sa man alltid, att man skulle ha ett "kriketräd" för att få plommon och körsbär utan pollinerare. Tyvärr är det en gammal landskapsväxt som nästan dött ut, då krikonen har mer kärna än kött. Men de blir faktiskt riktigt goda!
Malus
Det är definitivt ett plommon - någon av de vildare sorterna av tornarna att dömma. Att det kommer upp två stammar ur jorden tyder dessutom på att den är rotäkta. En gissning är att det tidigare har funnits ett ympat plommonträd på platsen och att detta är ett rotskott efter den sorten som kommer upp trots att ädelsorten har dött. Det kan också vara någon sorts krikon som har nämnts i tråden tidigare. Smakmässigt kan man gissa att frukterna kanske inte kommer att leva upp till förväntningarna, men man vet aldrig. Förhoppningsvis blir det frukt på den i år av blomknopparna att dömma, men det är ju alltid lite känsligt med pollinering av plommon i och med att de blommar så tidigt att bina knappt har vaknat. Om frukten inte lever upp till förväntningarna så är det ju en ypperlig rotstam att ympa in en ny fin sort i som man tycker om !!
Anders_B
Tack för alla svar, nu när blommorna slagit ut ser också jag att de är vita whistling.gif

När jag själv sökte lite på nätet var jag "rädd" att det var körsbärsplommon som enligt uppgift skall behöva en annan individ av annan sort för att sätta frukt. Och frukt vill man ju ha till att göra vin av. tongue.gif

Går det på något lätt sätt att avgöra om det är körsbärsplommon eller inte?

/anders
Malus
Körsbärsplommon är efter vad jag vet ett vanligt underlag till ympning av ädlare sorter som sedan säljs i plantskolorna. Och det står nog många körsbärsplommon i trädgårdarna som inte ger så värst mycket frukt. Jag tycker fortfarande att inympning av någon ädlare sort skulle kunna vara ett bra alternativ.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon