CITAT (GunnellF @ 19-05-2009, 13:09)

Silverkalla trivs i lite skuggigare lägen ja, men lite sol tål den - huvesaken den inte står i ett gassande solfönster. Men det är ju samma med Prickblad. Gåsfot har ungefär samma krav, men är inte lika lättskött som Silverkalla.
men då kan ju Prickblad vara kvar. och när väl prickbladet vant sig vid solen så kommer den bli vackrare, ser ut som bara dom förra bladen som blivit skadade, dom nya ser friska ut så jag tro det kommer lösa sig med tiden.
jag har lyckas bra med Gåsfoten, en sommar hade jag en sådan ute och den klättrade upp i mitt frilandsplanterade olivträd men den frös ihjäl när jag inte tog in den. nu har en som också trivs jätte bra, dock ibland när man köper dom och kommer hem med dom så brukar dom ha en ''period'' då dom mår dåligt och bladen vissnar ner. mens edan återhämtar den sig och växer ut mängder med blad.