Jag pratade med min hästägande granne häromdagen. Att hästarna är påklädda beror på att vi fått en ny sorts stickmyggor hit. De är hemska. Kommer i stora svärmar oavsett om det är strålande sol eller mulet. Det
känns verkligen när de sticker ock de är otroligt envisa. Bär sig åt som knott, men det är det inte.
Jag förstår att hästarna hellre ser ut som riddarhästar än går nakna.
En annan granne berättade att häromdagen hade de fått syn på en ko, som låg på rygg och sprattlade. De var tvungna att kolla hur det var fatt, eftersom det ju knappast är ett naturligt beteende för en ko. Det visade sig att alla korna var alldeles gråa av mygg, särskilt under magen. Stackarna.
Vilken jättesöt häst Myosotis! Men täcket ser väldigt tjockt ut. Måste var jobbigt. Mucklor är förresten väldigt jobbiga.