Simion
Hej,
Jag är ny här och tänkte börja med att ställa en fråga.
Jag ämnar köpa en åkgräsklippare och vill hitta en robust variant. Är trött på saker som håller dåligt. Vår trädgård är kuperad och är inte direkt en plan gräsmatta. Är det någon som har förslag eller tips. Kan jag hitta information någonstans?
m
KURT
En del menar ju att de gjordes bättre förr:

http://www.odla.nu/forums/index.php?showto...kgr%E4sklippare
GunnellF
Ta kontakt med nån kyrkogårdsförvaltning och kolla vilka maskiner de har köpt. Jag tror att för att få hållbara klippare måste man ha proffsmaskiner, fast kostnaden är naturligtvis därefter! Sen är skötsel och underhåll a och o!! Och att man inte kör där det inte är möjligt - inga maskiner klarar vad som helst.

De märken jag har erfarenhet av är Gianni Ferrari och Walker. Kanske att det går att få tag i begagnat?
tornmarck
Hej

Jag jobbar på en Kyrkogårdsförvaltning sedan flera år och vi använder för n ärvarande Stigas åkgräsklippare pro s men de kostar ca 100 000. Tidiagare hade vi Husqvarna master pro. När det gäller prisvärde skulle jag välja en Husqvarna eller en Stiga. Finns mycket begagnat på Blocket. välj en som inte körts för hårt och helst inte äldre än 5 år. Måste också vara servad varje år när det gäller knivar,oljebyte m.m. Låt gärna en verkstad ta en titt på maskinen det är svårt att avgöra konditionen själv och det kan bli rejält dyrt också!

scanier
Har endast erfarenhet av min första åk-klippare som är en STIGA 14HST med combi 85-aggregat och den fungerar som ny fortfarande under sin tredje säsong. Vill helst klippa av gräset innan jag kör över/ner det, därför frontklippare. Man klarar endast 10- 11 grader lutning, kan vara värt att tänka på eftersom du har kuperad tomt. Min klippare är enklast att köra, under klippningen har man en Vipp-pedal och trycker man pedalen framåt rullar maskinen framåt, släpper man tillbaka pedalen bromsas maskinen in och stannar och trampar man nedåt med hälen börjar maskinen backa och bromsar in när man släpper efter med hälen.
Många klipphöjder och startar alltid direkt och en spak för att koppla i och ur rotationen på knivarna, samt en fotpedal för att lyfta upp aggregatet till transportläge.
Boxer
Min favorit i terräng är husqvarna rider. tummenupp.gif

Den svänger å en femöring och är lätt att hålla koll på så man inte kör på något man inte borde. Fixar sluttningar och träd som en dans, men ska man ha en perfekt golfgräsmatta skulle jag välja någon annan.
Ulf Eliasson
Jag arbetar själv med en Toro Z149Z Master och tycker den är fantastisk. Fast den är ju inte helt billig.

Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon