vi har precis blivit med en underbar trädgård. igår upptäckte jag små gröna larver, ca 0,5-1 cm på silverpäronträdet. dom hade ätit av bladen och bladen hade också liksom krullat ihop sig. förra ägaren brukade bespruta mot skadedjur innan lövsprickning och även ta en stor skogsklamatis och en annan klematis. är osäker på om dom gjorde det i år.
min fråga är. kan man bespruta silverpäronet och även klematisarna nu när dom till och med blommar?
och med vad?
annars. hur får man bort dom gröna larverna?
Åsa, mälardalen zon 2
22-05-2009, 13:58
Klematisbladstekel går bara på klematis men det kan ju hända att det är någon annan stekellarv (alt. fjärilslarv) på ditt päron.
De medel vi har i handeln funkar inte förebyggande och har just ingen effekt ifall man sprutar innan knoppsprickning och de bryts ner ganska snabbt så att spruta klematisar just nu har nog inte så stor effekt, däremot får du ganska bra effekt ifall du klipper bort alla knottriga skott på klematisen. Klematisbladstekeln brukar lägga sina ägg nu i maj och äggen sticks in i klematisens skott som då blir knottriga, klipper man bort skotten innan äggen kläcks har man ju fått bort det mesta i larvväg.
(något man kan spruta med i förebyggande syfte innan knoppsprickning är en blandning av varmt vatten, matolja och lite diskmedel, det blir som en fet hinna när det hamnar på fruktträden och det kväver bladlusägg på stammarna men de tar inte död på sånt som klematisbladstekel)
Annars brukar man ofta inte göra så mycket åt larver på träd de brukar klara kalätningar, angreppen varierar år från år och låter man naturen vara brukar det ofta bli någon slags balans efter att de naturliga fienderna hinner föröka upp sig (sprutar man tar man även död på nyttodjuren)