Hej!
Vid förra vårens/sommarens fågelmatning dök det upp ett par stora maffiga kråkor, otroligt skarpögda och skygga så fort vi rörde oss bakom ett fönster, men stora matvrak när vi inte var i närheten.
Sedan även en eller två vackra skator, dessa inte alls skygga.
I början tänkte vi att det kunde bli problem med dessa två arter med tanke på fröåtgång. De höll ju sig här ett bra tag, medans vi försökte hitta på varianter av fågelmatning där dessa stora fåglar inte hade åtkomst till småfågelmaten.
Kul var att se att de inte tillhörde några större flockar som också ville ha mat; var nog mest för att mata sina egna ungar. För efter ett tag dök en skata upp med en unge! Kul och vackert att se när skatmor lärde upp barnet!
Det roliga är att ett ex av vardera art nu kommer tillsammans! Kråkan och skatan har bildat kompis-par! Ja, ibland kommer de tillsammans, ibland först skatan sen kråkan. Ja, helt klart är skatan den mest orädde, och tar för sig av allt. Efter några lovar vågar även kråkan ta sig en matbit till slut, och även törs den sitta kvar trots att den ser oss genom fönstret, en stund iallafall.
Men det roligaste är ju att se att dessa två fåglar tycks ha slagit följe av något slag. Vi ser inga andra kråkor eller skator förutom dessa två individer, som kommer gång efter gång. Så även de får gärna ta del av vår fågelbuffe! (Vore kul om detta skulle resultera i små skråkor eller skrator ?( finns i fantasin ;-) )
Anyway; Är detta vanligt? Att skata och kråka hänger ihop? Någon som sett något liknande någon gång?