Eva-Helene
Tips och regler för bättre språkanvändning
Inledning

Tal är ett språk för örat, skrift är ett språk för ögat. I talet har vi flera sätt att signalera hur det vi säger skall uppfattas: tonfall, pauser, betoning, röststyrka och dessutom kan vi använda gester och miner. I skrift måste vi använda andra signaler, som styckeindelning, skiljetecken och stor eller liten bokstav. De olika signalerna lär vi oss huvudsakligen spontant, de är naturligt framvuxna. Men för skriftspråket behövs vissa bestämda regler för den yttre utformningen.

Reglerna är inriktade på normalfallen. Det innebär att man under speciella omständigheter kan välja att bryta mot en enskild regel eller låta bli att följa en rekommendation - om man har goda skäl.
Viktiga regler
Använd aldrig allitterationer.
Använd aldrig utländska låneord när det finns en adekvat inhemsk terminologi att tillgå. Låneord är inte à propos.
Anmärkningar inom parentes är onödiga (även om de är relevanta).
Man ska aldrig generalisera.
Uteslut citat. Som Ralph Waldo Emerson sade: "Jag hatar citat. Berätta för mig det du vet."
Jämförelser är lika olämpliga att använda som klichéer.
Var inte omständlig; använd aldrig fler ord än nödvändigt - det är överflödigt, och risken är att du bara tröttar ut läsarna och får dem att tappa koncentration och intresse så att ditt budskap riskerar att gå förlorat i en aldrig sinande ström av ord som kanske i och för sig låter bra och vederhäftiga, men som inte har så stor betydelse i sammanhanget och kanske inte heller tillför så mycket i sak till det du egentligen vill uttrycka.
Var mer eller mindre exakt i formuleringarna.
Ettordsmeningar? Undvikes!
Analogier i skrivandet är som fjädrar på en orm.
Passivformer bör undvikas.
Vem behöver retoriska frågor?
Överdrifter är miljoner gånger värre än understatements. Lagom är bäst, heter det, men se upp så att du inte blir alltför måttfull.
kom ihåg att alltid börja alla meningar med stor bokstav och avsluta med punkt
Och börja aldrig en mening med konjunktion.
Om du läser igenom det du skrivit kan du vid omläsningen kanske hitta en del upprepningar som kan undvikas genom omläsning och redigering.
Överdriv inte användandet av utropstecken!!!
Placera syftningar så nära som möjligt, särskilt i långa meningar med bisatser på tio ord eller kanske ännu fler, sitt huvudord.
Försök få tummen ur vagnen och sluta använda blandade metaforer.
Stor vikt ska alltid tas till ett korrekt val av ord och formuleringar.
Undvik trendiga ord och uttryck även om de låter häftiga.
Undvik förkortningar osv.
Uttryck inte uppmaningar i negativ form.
Glöm inte att aldrig använda dubbla negationer.
Sist men inte minst - sky klichéer som pesten; de är bara gammal skåpmat som passar bäst av att förpassas till historiens skräphög.


Hittat på ett annat ställe i cyberrymden
andersen
Läst, och ej förståt.. för många krångliga ord.
Red Top
sweatingbullets.gif Jag orkade läsa alltihop! rotfl.gif
Myosotis
biggrin.gif tummenupp.gif
Biggan_
rotfl.gif Ja, så tokigt det kan bli!
*Stintan*
giggle.gif helgalet
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon