Anja86
Fick en solros i kruka i födelsedagspresent och jag kan döda vilken blomma som helst. Så hur ska min solros vattnas? Hur ofta? Mycket/Lite?

Tack på förhand

Åsa, mälardalen zon 2
Lätt fuktig + ställ den utomhus i lite halvskuggigt läge och ta in den om natten ifall det blir risk för frost + plantera den i en något större kruka. Solrosor inomhus blir aldrig långlivade.
Bassam
Tack för frågan

solros är bättre om dom plantera ute, man kan vet om jorden fuktig eller genom att lägga finger i jorden om det kommer dyn med finger det betyder att jorden fuktig och behöver inte vatten.

H:Bassam
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon