Beccapecca
För två veckor sedan fick jag denna rödavinbärsbuske. Den var då livskraftig och inga konstigheter.
Nu ser den inte lika glad ut.
Bladen blir bruna och gula och krullar ihop sig uppåt.
Den har stått på balkong på dagarna och burits in på nätterna till i förrgår. Det är ganska varmt inne.
En annan växt upptäckte jag bladlöss på häromdagen men de har inte varit i kontakt med varandra och jag ser inget på den.
Den doppvattnas regelbundet och jag tror inte den har torkat ut.

Är det någon som kan säga vad jag gör för fel?

Tacksam för hjälp!



[attachment=35370:rodavinbar.jpg]
Tulipanaros
Krukan ser liten ut -- har du tänkt plantera ut den på friland? Vinbär ska inte behöva tas in på natten. Friland eller myycket större kruka och ute dygnet runt, skulle jag säga.
Aqvakul
CITAT (Tulipanaros @ 26-05-2009, 10:31) *
Krukan ser liten ut -- har du tänkt plantera ut den på friland? Vinbär ska inte behöva tas in på natten. Friland eller myycket större kruka och ute dygnet runt, skulle jag säga.

Instämmer!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon